Питання вихіду з іноземного громадянства та одержання громадянства України важливе для багатьох осіб, які мають подвійне громадянство. Останнім часом суди України розглядають це питання з особливою увагою. У цій статті ми розглянемо рішення адміністративного суду, яке стосується вихіду з іноземного громадянства та набуття громадянства України.

Позовна справа була порушена ОСОБА_1 перед Хмельницьким окружним адміністративним судом. ОСОБА_1 бажала вийти з  громадянства рф та набути громадянство України. Вона вже подала заяву до відповідних органів іноземної держави про припинення свого іноземного громадянства. Однак через припинення роботи посольства рф в Україні, вона отримала відповідь від Міністерство закордонних справ російської федерації листом від 29.09.2022 №25986/кд-гр повідомило позивачку, що з огляду на призупинення діяльності російських закордонних установ в Україні, рішення щодо заяви про вихід з громадянства російської федерації не прийняте. Після отримання відповіді, позивачка подала до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у місті Києві та Київській області декларацію про відмову від іноземного громадянства та заяву про отримання паспорта громадянина України.

Згодом, Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби України у місті Києві та Київській області повідомило позивачку про відмову у прийнятті декларації про відмову від громадянства російської федерації замість документу уповноваженого органу російської федерації про припинення громадянства російської федерації.

Не будучи згодною з данним рішенням, позивачка звернулася до суду задля оскарження рішення про відмову.

 

ЩО ВСТАНОВЛЮЄ ЗАКОН:

Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначає Закон України від 18.01.2001 №2235-III "Про громадянство України" (далі - Закон №2235-ІІІ).

Згідно з положеннями статті 1 цього Закону громадянство України - це правовий зв`язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов`язках.

За пунктом 4 частини першої статті 3 Закону №2235-III громадянами України є особи, які набули громадянство України відповідно до законів України та міжнародних договорів України.

Пунктом 2 частини першої статті 6 цього Закону встановлено, що громадянство України набувається за територіальним походженням, а за статтею 8 визначено, що особа (іноземець або особа без громадянства), яка сама чи хоча б один із її батьків або її дід чи баба, прадід чи прабаба, або її рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або яка сама чи хоча б один із її батьків або її дід чи баба, прадід чи прабаба, або її рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), а також її неповнолітні діти мають право на набуття громадянства України за територіальним походженням.

Для оформлення набуття громадянства України в установленому порядку разом із заявою (клопотанням) про набуття громадянства України подається: особою без громадянства - декларація про відсутність іноземного громадянства; іноземцем - зобов`язання припинити іноземне громадянство.

Іноземці, які перебувають у громадянстві (підданстві) кількох держав, подають зобов`язання припинити громадянство (підданство) усіх цих держав.

Відповідно до абзацу 12 статті 1 Закону №2235-III зобов`язання припинити іноземне громадянство - письмово оформлена заява іноземця про те, що в разі набуття громадянства України він припинить громадянство (підданство) іншої держави або громадянства (підданства) інших держав і протягом двох років з моменту набуття ним громадянства України подасть документ про припинення громадянства (підданства) іншої держави або громадянств (підданств) інших держав до органу, що видав йому тимчасове посвідчення громадянина України.

Враховуючи наведене, на позивачку покладається обов`язок припинити іноземне громадянство та подати документ про припинення іноземного громадянства, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту набуття громадянства.

Згідно з абзацом 13 статті 1 Закону №2235-III незалежна від особи причина неотримання документа про припинення іноземного громадянства (підданства) - невидача особі, в якої уповноважені органи держави її громадянства (підданства) прийняли клопотання про припинення іноземного громадянства (підданства), уповноваженим органом такої держави документа про припинення громадянства (підданства) особи у встановлений законодавством іноземної держави строк (крім випадків, коли особі було відмовлено у припиненні громадянства (підданства) чи протягом двох років з дня подання клопотання, якщо строк не встановлено, або відсутність у законодавстві іноземної держави процедури припинення її громадянства (підданства) за ініціативою особи чи нездійснення такої процедури.

Пунктом 119 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 №215, передбачено, що особам, які набули громадянство України та взяли зобов`язання припинити іноземне громадянство, видаються тимчасові посвідчення громадянина України. Після подання цими особами в установленому Законом порядку документа про припинення іноземного громадянства або декларації про відмову від іноземного громадянства їм замість тимчасових посвідчень громадянина України залежно від місця проживання видаються паспорти громадянина України або паспорти громадянина України для виїзду за кордон.

З матеріалів справи вбачається, що позивачка подала заяву про вихід із громадянства до посольства російської федерації.

Відповідно до довідки посольства російської федерації в Україні від 22.11.2021 заява ОСОБА_1 про вихід з громадянства російської федерації прийнята на розгляд згідно законодавства російської федерації і зареєстрована під №269100475. Консульський збір у розмір 1820,00 грн сплачений.

 

СУДОВЕ РІШЕННЯ:

Рішення суду полягало у частковому задоволенні позову. 

Суд визнав протиправною відмову Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у місті Києві та Київській області, викладену в листі від 20.04.2023 №Г-626/6/8010-23/8010.4.2/1375-23, щодо прийняття від ОСОБА_1 декларації про відмову від іноземного громадянства та видачі паспорта громадянина України.

Окрім цього, суд зобов'язав Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби України у місті Києві та Київській області повторно розгляну заяву ОСОБА_1 про прийняття декларації про відмову від іноземного громадянства і видачу паспорта громадянина України та розглянути її з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

 

КОМЕНТАР:

В даному випадку ми бачимо, що суд дійшов висновку, про те що Центральне міжрегіональне управління ДМС у м. Києві та Київській області дійсно порушило права позивача,.

Суд, розглянувши всі матеріали та з урахуванням проведеного правового аналізу ситуації та рішення, прийшов до висновку, що рішення про відмову дійсно є протиправним.

Тому, якщо Ви вважаєте, що Ваші права та свободи були порушені з боку Міграційної служби або будь-якої іншої державної установи, то не варто втрачати віру. Варто звернутися до ЮК «ЄВРОВЕКТОР» за консультацією в питанні щодо встановлення законної справедливості і порушення Ваших законних прав.