ID-картка чи паспорт-книжечка: позиція суду щодо заміни паспорта у разі необхідності вклеювання фото
З процесом впровадження ID-карток на державному рівні, далеко на всі громадяни України пішли замінювати свій паспорт-книжечку на пластикову картку. І з часом, почався процес непорозумінь між Міграційними службами та громадянами України стосовно вклеювання фото. Досить часто, Міграційна служба відмовляє у вклеюванні фото і пропонує замінити паспорт старого зразка на паспорт нового зразка, аргументуючи це тим, що наразі є постанова Кабінеті міністрів України стосовно заміни всіх паспортів-книжечок на нові ID-картки. Але чи дійсно це так і яка позиція суду, якщо розглядати цю справу в судовому форматі?
ПОРУШЕННЯ ЗАКОНУ З БОКУ МІГРАЦІЙНОЇ СЛУЖБИ?
Київський окружний адміністративний суд, в рамках справи №320/3939/23 розглядав позов від громадянина України до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області в особі Святошинського відділу Центрального Міжрегіонального управління ДМС України у м. Києві та Київській області щодо визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії. Мова йде про те, що, громадянин України звернувся до Міграційної служби для вклеювання фотографії до паспорта у зв’язку з досягненням 45-річного віку, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII. Однак, Міграційна службо своїм листом від 18.01.2023 №К-2558/6/8010-22/8010.5/194-23 повідомив позивача про те, що на вклеювання фотокартки у паспорт громадянина України у вигляді книжечки немає законних підстав. Позивач з цим згоден не був, тому звернувся до суду.
СУДОВИЙ РОЗГЛЯД
Суд у розгляді будь-якого позову керується принципом верховенства права, а так, Конституція України має найвищу юридичну силу. Статтею 5 Закону України від 18.01.2001 № 2235-III "Про громадянство України" визначено, що документом, що підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.
Закон України від 20.11.2012 № 5492-VI "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" визначає правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи. В приписі частині 1 статті 13 цього ж закону визначено, що документи, оформлення яких передбачається цим законно із застосуванням цього Реєстру, поділяються на документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, до яких відноситься паспорт громадянина України. Стаття 14 цього ж закону встановлює форму кожного документа, до яких відноситься і паспорт громадянина України і визначає їх у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклету. Водночас, ч. 4 ст. 13 цього Закону повідомляє, що особам гарантується право на відмову від внесення відцифрованих відбитків пальців рук до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті громадянина України. Таке право реалізується шляхом подання заяви відповідному уповноваженому суб`єкту про внесення або відмову від внесення відцифрованих відбитків пальців рук особи до безконтактного електронного носія.
Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 25.03.2015 № 302, якою затвердив Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України (далі - Порядок № 302). Пунктом 2 Порядку № 302 від 25.03.2015 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" було передбачено запровадження із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру:
- з 01.01.2016 - оформлення і видачі паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 16.06.1992 № 2503-XII;
- з 01.11.2016 - оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.
Натомість паспорт громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, оформлений та виданий на підставі документів, поданих до 01.11.2016, є чинним протягом строку, на який його було видано. Вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснюються відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.
Пунктом 8 Положення № 2503 передбачено, що термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується. Водночас, до паспортної книжечки при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку вклеюються нові фотокартки, що відповідають його вікові. Паспорт, в якому не вклеєно таких фотокарток при досягненні його власником зазначеного віку, вважається недійсним. Згідно з п. 15 Положення № 2503 для вклеювання до паспорта нових фотокарток при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку подаються паспорт і дві фотокартки зазначеного розміру.
Разом з тим, суд зазначає, що паспорт, в якому не вклеєно фотокарток при досягненні його власником зазначеного віку, вважається недійсним для встановлення відповідної особи, однак визнання паспорту недійсним немає наслідком його вилучення. Крім того, вказаними нормами Положенням № 2503 та Порядку № 302 не встановлено заборони для вклеювання нової фотокартки у паспорт особи після спливу визначеного тридцятиденного строку.
Відтак, суд дійшов висновку, що пропущення позивачем строку для звернення до відповідача із заявою щодо вклеювання нової фотокартки в паспорт громадянина України у формі книжечки, у зв`язку із досягненням 45-річного віку, є порушенням вимог п. 8 та 15 Положення № 2503 та пп. 6 п. 6 Порядку № 302. За це порушення позивач може бути притягнута до адміністративної відповідальності, однак це не можна тлумачити так, що особа взагалі повинна бути позбавлена права на вклеювання нової фотокартки у паспорт та як наслідок, позбавлена права на користування паспортом у формі книжечки. Відсутність у позивача дійсного паспортного документу суттєво обмежує реалізацію його прав, гарантованих Конституцією та законами України, зокрема права на свободу пересування та вільний вибір місця проживання, права на охорону здоров`я та соціальний захист, на укладення цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення довіреностей (доручень) іншим особам для здійснення представництва інтересів тощо.
РІШЕННЯ СУДУ
Своїм рішенням суд задовольнив позовні вимоги:
- визнав протиправною відмову Центрального міжрегіонального управління ДМС України у м. Києві та Київській області у вклеюванні фотографії до паспорта позивача, у зв"язку з досягненням 45-річного віку, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII.
- Зобов’язав Центральне міжрегіональне управління ДМС у м. Києві та Київській області в особі Святошинського відділу Центрального Міжрегіонального управління ДМС України у м. Києві та Київській області вклеїти фотографію до паспорта позивача у зв"язку з досягненням 45-и річного віку.
- Стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Центрального міжрегіонального управління ДМС України у м. Києві та Київській області судовий збір у сумі 1 073,60 грн.
КОМЕНТАР
В даному випадку ми бачимо, що Зобов’язав Центральне міжрегіональне управління ДМС у м. Києві та Київській області в особі Святошинського відділу Центрального Міжрегіонального управління ДМС України у м. Києві та Київській області дійсно порушило права позивача, як громадянина України.
Розуміюче, що рішення про відмову у вклеюванні фото в паспорт у зв’язку із досягненням 45-річного віку, є незаконним та протиправним, позивач не витрачав часу та звернувся до суду аби дійти до справедливості.
Суд, розглянувши всі матеріали та з урахуванням проведеного правового аналізу ситуації та рішення, прийшов до висновку, що рішення про відмову дійсно є протиправним.
Тому, якщо Ви вважаєте, що Ваші права та свободи були порушені з боку Міграційної служби або будь-якої іншої державної установи, то не варто втрачати віру. Варто звернутися до ЮК «ЄВРОВЕКТОР» за консультацією в питанні щодо встановлення законної справедливості і порушення Ваших законних прав.